Aleksandra Synowiec

Życiorys naukowy: Aleksandra Synowiec związana jest z Zakładem Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pod opieką dr hab. Krzysztofa Pyrcia pisze pracę magisterską. W czasie studiów licencjackich odbyła międzynarodowy staż na włoskim Uniwersytecie w Sienie w Zakładzie Biotechnologii Medycznej. W 2018 roku była w gronie 80 laureatów prestiżowego konkursu na „Diamentowy Grant“ dla wybitnie uzdolnionych studentów, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej projekt pt. „Identyfikacja receptora wejścia wirusa FHV-1 do komórek gospodarza” uzyskał dofinansowanie w wysokości 144 000 zł. Otrzymała również wyróżnienie na tegorocznej Miedzynarodowej Konferencji Biologii Komórki na Uniwersytecie Jagiellońskim, wyniki swoje oraz całego zespołu badawczego prezentowała również na VI Konferencji Biologii Molekularnej w Łodzi i Konferencji „BioChemMed Session“ w Gdańsku. Jest laureatką stypendiów dla Najlepszych Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i współautorką publikacji naukowej, dotyczącej nowych strategii terapeutycznych w leczeniu ludzkiego wirusa opryszczki pospolitej, a także kilku publikacji naukowych, które są obecnie w przygotowaniu.

Praca badawcza i jej znaczenie: Infekcje wywołane herpeswirusami są jednymi z najczęściej występujących zakażeń wirusowych u ludzi. U kotów wirus kociej opryszczki FHV-1 (ang. feline herpes virus 1) wywołuje wirusowe zapalenie nosa oraz tchawicy, potocznie nazywane kocim katarem. Jest to schorzenie szczególnie dotkliwe dla młodych osobników i może prowadzić do powikłań związanych z ostrym zapaleniem górnych dróg oddechowych, zapaleniami, owrzodzeniami spojówki oraz rogówki – często prowadzącymi do trwałej utraty wzroku. Oszacowano, że infekcje wywołane wirusem FHV-1 są przyczyną wysokiej śmiertelności u kotów. Dostępne leki przeciwwirusowe działają wirostatycznie i nie jest możliwe całkowite wyleczenie zwierzęcia. Aleksandra Synowiec wraz  z zespołem badawczym w czasie trwania projektu skupiła się na inhibitorach ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy komórkami do stosowania miejscowego. Badania te mogą pozwolić na opracowanie nowych strategii terapeutycznych w medycynie weterynaryjnej i stworzenie maści lub aerozolu, który miejscowo będzie hamował rozwój zakażenia i łagodził objawy choroby u kotów.

Gdyby nie została naukowcem to: Prawdopodobnie skierowałaby swoje zainteresowania ku weterynarii, ponieważ zwierzęta, a przede wszystkim koty zajmują w jej życiu szczególne miejsce.

Zainteresowania pozanaukowe: Poza nauką interesuje się italianistyką, a także szeroko pojętą akwarystyką słodkowodną. Obserwacja podwodnego życia jest dla niej wspaniałą formą relaksu.

Aleksandra Synowiec o sytuacji kobiet badaczek i zmianach na rzecz różnorodnych pod względem płci zespołów badawczych:

Moim zdaniem kobiety są coraz bardziej doceniane zarówno w nauce jak i w życiu codziennym, co również widać w przedstawianych statystykach. Jednakże nadal nie jest to sytuacja wzorowa – jednym z problemów, który jest poruszany w publicznych dyskusjach jest mała reprezentacja kobiet na wysokich, profesorskich stanowiskach. Powodem takiego zjawiska może być to, że kobieta w pewnym momencie swojego życia musi stanąć przed wyborem pomiędzy karierą a założeniem rodziny.


Powrót