Dla L’Oréal nauka jest wielką wartością. Dlatego powstał program stypendialny Dla Kobiet i Nauki, który wspiera osiągnięcia naukowczyń prowadzących zaawansowane badania w dziedzinie nauk o życiu. Program stypendialny L’Oréal Dla Kobiet i Nauki to unikalne przedsięwzięcie skierowane do polskich badaczek.
Celem programu L’Oréal Dla Kobiet i Nauki jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego.
W Polsce program prowadzony jest od 2001 roku. Organizatorem jest L’Oréal Polska wraz z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland. Do 2015 roku przyznawane były stypendia dla 5 wybitnych naukowczyń. Od 16. edycji programu ze względu na nową kategorię dla magistrantek roczne stypendia przyznawane są 6 kobietom nauki. W ciągu 22 lat w Polsce Jury wyróżniło 117 stypendystek.
Jury
Stypendia przyznaje niezależne Jury, w którego skład wchodzą wybitni przedstawiciele polskiej nauki.
Przewodnicząca jury
- prof. dr hab. Ewa Łojkowska (biotechnologia roślin, mikrobiologia)
Członkowie jury:
- prof. dr hab. Małgorzata Czyż (biologia molekularna)
- prof. dr hab. Waleria Hryniewicz (medycyna)
- prof. dr hab. Tomasz Janowski (weterynaria)
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz (biologia molekularna)
- prof. dr hab. Adam Jaworski (mikrobiologia, genetyka)
- prof. dr hab. Andrzej Legocki (biotechnologia)
- prof. dr hab. Zdzisław Krawczyk (biologia molekularna, onkologia)
- prof. dr hab. Wiesław Gruszecki (biofizyka)
Członkowie jury z ramienia UNESCO:
- prof. dr hab. Ewa Bartnik (genetyka, biologia molekularna)
- prof. dr hab. Maciej Nałęcz (biochemia)
Członkowie jury wskazani przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
- prof. dr hab. Iwona Hus (onkologia)
- prof. dr hab. Olga Haus (genetyka)
- prof. dr hab. Maciej Banach (kardiologia)
Członkowie Jury z ramienia Polskiej Akademii Nauk:
- prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (biologia molekularna)
- prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak (chemiczne źródła prądu i elektrochemia)
- prof. dr hab. Krzysztof Pachucki (fizyka teoretyczna, optyka kwantowa, fizyka atomowa)
For Women in Science na świecie
Program For Women in Science powstał w ojczyźnie L’Oréal – we Francji – w 1998 roku, dzięki nawiązaniu partnerstwa pomiędzy firmą L’Oréal a UNESCO. Obecnie na globalną strukturę programu składają się:
- programy krajowe i regionalne prowadzone w 118 krajach i na 47 rynkach na całym świecie, które łącznie co roku wybierają ponad 250 stypendystek. Do tej pory w ciągu 24 lat 3900 utalentowanych kobiet uzyskało stypendia w celu kontynuowania obiecujących projektów badawczych,
- program International Rising Talents, który odbywa się od 2000 roku i wyróżnia co roku 15 kobiet spośród stypendystek krajowych edycji. Tytuł „International Rising Talents” otrzymało dotychczas 315 kobiet. W ich gronie są już cztery Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk (2016 rok), dr hab. Joanna Sułkowska (2017 rok), dr Agnieszka Gajewicz (2018 rok) oraz dr Karolina Mikulska-Rumińska (2022 rok)
- międzynarodowe wyróżnienie L’Oréal-UNESCO Award, co roku przyznawane 5 laureatkom, których odkrycia dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości. Do tej pory 122 naukowczynie otrzymały nagrody For Women in Science. Spośród nich wywodzi się pięć laureatek naukowej Nagrody Nobla.